Szkoła w chmurze- nadchodząca przyszłość edukacji!
W rozwijającym się obszarze szkoleń pojawiła się nowa koncepcja cyfrowej transformacji- “Szkoła w Chmurze”. To innowacyjne podejście wychodzi naprzeciw potrzebom przyszłości nauki wykorzystując nowinki technologiczne. Rozpoczynając tę podróż, dowiemy się, jakie uroki oferuje Szkoła w chmurze i jak zmienia ona środowisko edukacyjne.
Jak powstał pomysł na inicjatywę “Szkoły w Chmurze”?
Dr. Sugata Mitra- edukator-wizjoner stoi na czele edukacyjnej rewolucji. W swoim nieco kontrowersyjnym eksperymencie znanym jako „Hole in the Wall”, Dr. Mitra udostępnił dzieciom z ubogich rodzin nielimitowany dostęp do komputera, by mogły przemierzać niezmierzone zakamarki Internetu. Naukowiec zauważył, że dzieci budowały swoją ciekawość świata i swój potencjał do nauki we własnym zakresie. Zainspirowany wynikiem doświadczenia, położył on podwaliny projektu “Szkoły w Chmurze”, strategii edukacyjnej, która respektuje równość praw dostępu do informacji i nauki.
Jakie korzyści “Szkoła w Chmurze” daje uczniom?
Dobrze skomponowana orkiestra edukacji we własnym zakresie jest istotą “Szkoły w Chmurze”. Z góry narzucony program i ramy, będące barierą dla powstawania innowacji i kreatywności zostają wyeliminowane. Zamiast klasycznego podejścia, uczniowie odkrywają siebie w dynamicznym środowisku, gdzie pasje i zainteresowania, służą jako kompas w ich edukacyjnej ścieżce. Ta metoda nauki buduje ciekawość, pozwala uczniom wziąć kontrolę nad swoją edukacją we własne ręce i zgłębiać tematy, które ich interesują.
W jaki sposób technologia Chmury wspiera nieograniczoną naukę?
Dzięki inicjatywie “Szkoły w Chmurze” i korzyściom płynącym z samej technologii chmurowej, proces nauczania może wznosić się na wyżyny możliwości. Dzięki bezkresowi Internetu, dostępność informacji również jest nieograniczona. Uczniowie poprzez kilka kliknięć, otwierają przed sobą szeroki horyzont możliwości. W takim otoczeniu, mogą rozwijać się nie tylko jako uczeni, ale również jako wolni myśliciele, zgłębiający zawiłości współczesnego świata.
W jaki sposób nauczyciele mogą inspirować i pomagać uczniom w “Szkole w Chmurze”?
Nauczyciele przyjmują rolę przewodników po ścieżce edukacji w “Szkole w Chmurze”. Ich rola nie ogranicza się tylko do udzielania uczniom instrukcji. W tym modelu edukacji nauczyciel staje się facylitatorem procesu edukacyjnego, a jego głównym zadaniem jest inspirowanie i stworzenie przyjaznej, bezpiecznej przestrzeni do nauki. Zadaniem nauczyciela jest wzbudzanie ciekawości uczniów poprzez zaskakiwanie ich i subtelnym popychaniem ich do pogłębiania wiedzy.
Jakie role odgrywa współplatformowość w kształtowaniu doświadczeń edukacyjnych?
Głównym aspektem “Szkoły w Chmurze” jest łatwość dostępu, niezależnie od miejsca. W tym modelu uczniowie z różnych środowisk i kultur mogą się łączyć i wspólnie pracować pozostawiając w tyle wszelkie spory i konflikty. To wielokulturowe środowisko wspiera głębsze budowanie relacji, zwiększa tolerancję i otwartość.
Jako zespół pasjonatów nauki jesteśmy zaintrygowani transformacyjnymi możliwościami nowoczesnej techniki i jej wpływem na szkolenie i przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć w ramach szkolenia “Szkoła w Chmurze”. Po tym szkoleniu nauczyciele będą wyposażeni w zestaw narzędzi i technik, które pomogą uczniom być gotowym na wyzwania otaczającej rzeczywistości i pomogą im ze spokojem wkroczyć w świat jutra.