Model 1:1: Benefity cyfrowej klasy
W dzisiejszych czasach technologia jest niezwykle istotnym aspektem naszego życia. Dlatego zastanawiająca jest jej znikoma obecność lub brak w wielu polskich placówkach oświatowych. Przecież to nowożytna edukacja stworzyła współczesną cywilizację. W naszym interesie jest aby polska oświata ewoluowała w stronę nowoczesnych metod nauczania i uczenia się, które już dawno się sprawdziły w innych regionach Świata.
Wszystkie metody edukacyjne ściśle powiązane z wykorzystaniem technologii, nazywamy umownie cyfrową klasą. W tym artykule skoncentrujemy się na jednym z jej najważniejszych aspektów; modelu 1:1. Omówienie tego systemu edukacyjnego, pomoże nam przeanalizować bardziej szczegółowo, jak technologia może wspierać edukatorów i uczniów, w osiągnięciu wyznaczonych standardów edukacyjnych.
hello
Dlaczego narzędzia cyfrowe są potrzebne w klasie?
W celu udowodnienia koncepcji,że technologia zwiększa efektywność w procesie nauczania i uczenia się, należy zacząć od przeanalizowania walorów płynących z korzystania z cyfrowych platform edukacyjnych. Oto kilka przykładów zastosowania narzędzi cyfrowych w celu podniesienia jakości procesów edukacyjnych:
Edukacja multimedialna: poprawia jakość nauczania poprzez transformacje lekcji w bardziej interaktywną, czego konsekwencja jest większe zaangażowanie uczniów podczas trwania zajęć. Na przykład samouczki wideo lub prezentacje multimedialne mogą być wykorzystane do powtórzenia materiału, który został już przyswojony. Symulacje i gry online mogą również stanowić zabawne i skuteczne podejście do nauczania trudnego materiału.
het
Wspieranie indywidualnego (spersonalizowanego) nauczania: jedną z największych zalet technologii jest możliwość dostosowania nauczania do potrzeb każdego ucznia. Nauczyciele mogą prowadzić lekcję na różnych poziomach edukacyjnych jednocześnie, używając programów komputerowych lub aplikacji. Dzięki temu każdy uczeń może rozwijać się w swoim własnym tempie, co ostatecznie poprawia wyniki nauczania.
hello
Zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w czasie lekcji: wielu uczniów ze względów personalnych nie ma odwagi na zabranie głosu w dyskusjach klasowych. Platformy edukacyjne umożliwiają takim uczniom, aktywne uczestnictwo w debacie poprzez prowadzenie blogów, tworzenie sieci społecznościowych i budowanie cyfrowych portfolio.
ge
Model 1:1
Model 1:1 to system edukacyjny, w którym każdy uczeń i nauczyciel ma dostęp do własnego laptopa lub tabletu. Tego typu podejścia edukacyjne umożliwia edukatorom bardziej efektywne i szybsze (co jest bardzo ważne w warunkach klasowych) wykorzystanie takich metod edukacyjnych jak: nauczanie spersonalizowane, nauczanie projektowe, odwróconą klasę, nauczanie mieszane i ocenianie kształtujące.
Rola nauczyciela w Modelu 1:1 ulega transformacji z bycia centrum wiedzy w klasycznej edukacji w stronę przewodnika, który prowadzi uczniów w ich procesie uczenia się, analizowania informacji i tworzenia rozwiązań. W takim systemie edukacyjnym, uczniowie przejmują większą kontrolę nad swoją edukacją, jednocześnie stając się bardziej niezależni, zmotywowani i zaangażowani. Czego następstwem jest ich lepsze przygotowanie na wyzwania przyszłości.
Korzyści z wdrożenia modelu 1:1
Model 1:1 jest integralną częścią transformacji cyfrowej w edukacji. Dyrekcja, pedagodzy i uczniowie muszą zrozumieć, że jego wprowadzenie zmieni całkowicie procesy edukacyjne w danej instytucji. Początkowa faza tego procesu może przysporzyć wiele trudności, ale zalety są niewspółmiernie większe. Poniżej wymieniamy część z nich:
Zaangażowanie i motywacja: uczniowie podczas zajęć wykazują większe zainteresowanie i są bardziej zmotywowani. Głównym atutem jest dostęp do informacji online w czasie zajęć lekcyjnych i poza nimi.
Doświadczenie współpracy w grupie: model 1:1, umożliwia w sposób efektywny wykorzystanie nauczania projektowego. Uczniowie, podczas wspólnej pracy nad projektem, bardzo łatwo mogą się ze sobą komunikować, przy pomocy narzędzi cyfrowych. Jednym z przykładów jest funkcja komentarzy w google.doc.
Zróżnicowane instrukcje: edukatorzy dzięki platformie cyfrowej (google classroom) mogę jednocześnie uczyć w klasie na różnych poziomach edukacyjnych. Uczniowie uczą się w różnym tempie, więc taka forma edukacji ułatwia uczniom pracę i motywuje do dalszych wyzwań.
hey
Wzrost wyników w nauce: Badania wykazały, że uczniowie pracujący w modelu 1:1 , zazwyczaj osiągają lepsze wyniki od swoich rówieśników, którzy funkcjonują w systemie klasycznym. Bardzo dobrze to obrazuje korelacja Taksonomii Blooma z modelem S.A.M.R. Ta naukowa zależność udowadnia, że nauka w systemie 1:1 stymuluje procesy kreatywnego myślenia, rozumienia i zapamiętywania.
Dostęp do zaktualizowanych informacji: dzięki zasobom internetowym uczniowie mają dostęp do wiedzy i narzędzi, które pomagają im na każdym etapie edukacji. W porównaniu z konwencjonalnym podejściem do nauczania, które często jest ograniczone przez dostępne zasoby, jest to znacząca zaleta modelu 1:1.
hyh
Grywalizacja i testy cyfrowe: wykorzystanie edukacyjnych gier, testów i samouczków, które każdy nauczyciel może sam stworzyć przy pomocy google.slides i google forms, czyni doświadczenia uczenia się bardziej przyjemnym i wciągającym. Samouczki i kursy online mogą również zapewnić uczniom bardziej adaptacyjny i praktyczny sposób zdobywania informacji. Te wszystkie rozwiązania są częścią modelu 1:1.
Tworzenie interaktywnego środowiska w procesie uczenia się: Podczas nauczania projektowego, które jest częścią model 1:1, uczniowie mogą korzystać z takich narzędzi komunikacyjnych jak czaty, fora, komentarze, maile czy grupy tematyczne. Te elementy platformy cyfrowej (np. Google Workspace for Education) generują ciekawe i przyjemne doświadczenie wymiany informacji, która umożliwia uczniom i nauczycielom szybkie zdobywanie potrzebnych informacji. Uczestnictwo w takim wirtualnym środowisku, może być dla uczestników niezwykle motywujące.
gee
Prezentacja swoich dokonań edukacyjnych: Uczniowie mogą w bardzo atrakcyjny sposób, przygotować prezentację swoich projektów edukacyjnych z elementami, których wykorzystanie było niemożliwe w klasycznej formie edukacji (np. Video, linki w google.slides).
Wartość częstej i natychmiastowej informacji zwrotnej: Nauczyciele, za pomocą narzędzi cyfrowych mogą wprowadzić ocenianie kształtujące, które pomaga nauczycielowi skoncentrować się na umiejętnościach ucznia w procesie tworzenia.
Wyzwania związane z przyjęciem modelu 1:1
Jak w przypadku każdego innowacyjnego projektu edukacyjnego, wprowadzenie modelu 1:1 w każdym projekcie, zawsze wiąże się z pewnymi trudnościami. Jednym z największych problemów jest zakup wystarczającej liczby urządzeń dla każdego ucznia, a potem ich serwis. Następną przeszkodą, jest dostęp do szybkiego internetu. W przypadku dużej ilości chromebooków muszą być zainstalowane dodatkowe punkty dostępu. Dużym kłopotem może się także okazać przeprowadzenie odpowiednich szkoleń dla nauczycieli, aby wiedzieli jak korzystać z odpowiednich narzędzi cyfrowych, znajdujących się na platformie edukacyjnej.
Jeśli chodzi o technologię w klasie, istnieje wiele potencjalnych wyzwań, które mogą się pojawić. Jednak dzięki odpowiednim rozwiązaniom, problemy te można łatwo skorygować.
Nauczyciele często się żalą, że uczniowie zbytnio polegają na technologii i nie rozwijają umiejętności krytycznego myślenia, które są niezbędne w rozwiązywaniu problemów. Aby tego uniknąć, nauczyciele powinni traktować technologię, jako narzędzie wspomagające proces uczenia się, a nie polegać na niej na wszystkich zajęciach lekcyjnych. Na przykład należy zachęcać uczniów do korzystania z różnych źródeł, w tym książek, artykułów i stron internetowych. Zdobyta przez nich wiedza powinna być następnie poddana krytycznej ocenie, aby tylko wiarygodne informacje były użyte w dalszym procesie badawczym.
Duża grupa uczniów pracujących w modelu 1:1 nie posiada dostępu do narzędzi cyfrowych poza salą lekcyjną. W rezultacie radzą sobie gorzej z zadaniami i projektami zawierającymi elementy technologii. Szkoły mogą pomóc studentom dając im urządzenia lub dostęp do zasobów internetowych. Nauczyciele mogą również opracować zadania, które można wykonać bez użycia technologii lub zaproponować zastępcze metody ich wykonania dla uczniów, którzy nie mają dostępu do technologii w domu.
Wreszcie, nauczyciele mogą uznać, że wprowadzenie nowych technologii do klasy jest czasochłonne. Kluczową strategią pokonania tej przeszkody jest rozpoczęcie od małych kroków i stopniowe wprowadzanie narzędzi cyfrowych w miarę zdobywania nowych doświadczeń. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z darmowych zasobów internetowych, które oferują pomysły na lekcje i materiały dydaktyczne.
Rozwiązania, które wspomagają model 1:1
Dla wielu uczniów i nauczycieli model 1:1 okazał się przełomowy. Jego elastyczność i niezależność sprawiły, że nauka w klasie stała się bardziej efektywna i motywująca. Warto także wspomnieć, że istnieje kilka kluczowych rozwiązań, które mogą przyczynić się do rozwoju modelu 1:1.
Jedną z największych nowinek technologicznych, która wywarła największy wpływ na edukację, jest tablica interaktywna (IWB). IWB, daje nauczycielom możliwość tworzenia ciekawych, interaktywnych lekcji dla wszystkich uczniów. IWB mogą być również wykorzystywane do oceniania kształtującego i przekazywania informacji zwrotnych, co zwiększa skuteczność i efektywność nauki.
hello
Kolejnym elementem technologii, który może usprawnić model 1:1, są treści cyfrowe. Przy tak dużej ilości informacji dostępnej w sieci, uczniowie mogą uzyskać dostęp do najwyższej klasy materiałów. Dzięki temu nauczyciele mogą dostosować swoje lekcje do potrzeb i zainteresowań każdego ucznia.
Elastyczność, jaką zapewniają nauczycielom i uczniom urządzenia mobilne, takie jak komputery, tablety i smartfony, jest niezrównana. Narzędzia te pozwalają edukatorom zaprojektować interesujące zajęcia, które mogą prezentować w dowolnymi miejscu i czasie. Dodatkowo, urządzenia mobilne dają uczniom swobodę uczenia się we własnym tempie.
Wnioski
Technology has endless possibilities for use in education. Educators and administrators have a chance to use these tools to maximise student learning as 1:1 models proliferate in our schools. At the beginning of the digital transformation, problems can arise in any school, but with the proper guidance and help, teachers can effectively use this educational system to improve teaching and learning.
dd